ІСТОРІЯ ШКОЛИ

До 1919 року школи в Становій не було. З 1919 року у селі розпочалося широке залучення дітей до шкільного навчання. У 1921-1922 навчальному році в школі навчалося вже 58 дітей. Та як згадують ще живі старожили в ті часи школа працювала не стабільно. Не вистачало підручників, навчальних посібників і зошитів. Та все ж шкільне навчання дітей набирало більшого розмаху і з року в рік покращувалось. В 1930 році на садибах Гордієнка Наума Павловича і Овчаренка Ілька Андрійовича в центрі села замість старої дворічної школи, методом народної побудови при допомозі держави, було побудовано нову добротну цегляну школу на 5 великих та світлих кімнат, яка згодом стала восьмирічкою.

Починаючи десь з кінця 50-років XX століття і до тепер понад пів ста випускників Станівської школи здобули вищу освіту. Силами жителів села та вчителів у 1943 році з руїн було відбудовано школу, де почалися заняття. Школа в селі українська і працювала в дві зміни. У вечірні години класи освітлювалися каганцями і лампами, паливо для школи заготовляли власними силами вчителів і учнів.

З 1948 року школа стала 7-річною , а з 1958 р. 8-річною. В 1972 році в країні була введена обов’язкова для всього населення середня освіта. Все навчання в школах, технікумах, вузах та інших навчальних закладах країни проводилось безкоштовно. Батьки зі своїми дітьми і вчителями добудували у шкільному дворі другий корпус для молодших класів.

У післявоєнні роки значна частина сільської молоді, через різні причини та обставини не була охоплена шкільним навчанням і не могла одержати 8-річну освіту. Для цієї працюючої молоді у Станівській школі з 1960 року до 1970 року були відкриті вечірні заняття. За весь післявоєнний час школу закінчили більше тисячі учнів.

Протягом усього часу вчителі були і є великими просвітителями не тільки учнівської молоді, а й усієї громадськості села, помічниками влади в упровадженні прийнятих рішень. Як було зазначено вище, деякі з випускників стали відомими людьми. Так Гордієнко М.О., навчаючись у Харківському інституті, змайстрував у Становій, вдома, вітровий генератор і мав електричне освітлення в своєму господарстві. Крім Гордієнка М.О., в середині 50-років інститути закінчили Кіяшко І.А., Овчаренко О.П. Починаючи з 60 років понад 60 випускників Станівської школи здобули вищу освіту, спеціальності вчителів, фахівців лісного господарства, агрономів, економістів, інженерів вищого профілю. Серед них Штанов І.І., Висоцький Г.В., Кіяшко І.А.

«  Квітень 2024  »